Błogosławieństwo czy przekleństwo? Rewolucja cyfrowa w fotografii

Wcześniej wzięliśmy nasze filmy do opracowania, zamówiliśmy dodatkowe wydruki, utknęliśmy zdjęcia w albumach. Dziś wielu fotografów używa swoich ciemni tylko do przechowywania. Zamiast tego ludzie robią zdjęcia z telefonu komórkowego, gdziekolwiek są i wysyłają na całym świecie w ciągu kilku sekund przez internet. Ale jakie są skutki rewolucji cyfrowej w fotografii?

Cyfrowe aparaty fotograficzne i telefony komórkowe z wbudowanymi aparatami zdominowały rynki już dawno temu. Wielu ludzi komunikuje się, przechwytując swoje bezpośrednie doświadczenia jako zdjęcia i wysyłając je bezpośrednio do rodziny, przyjaciół i kolegów. W sytuacjach kryzysu politycznego i sytuacji konfliktowych często w ostatnich latach obserwowaliśmy potęgę obrazów i możliwość dzielenia się nimi szybko na całym świecie.

Mówienie zdjęć – powódź cyfrowych obrazów

Fakt, że co 20 milionów zdjęć jest oglądanych na platformach takich jak flickr i tumblr oraz 20 000 nowych zdjęć, jest imponujące i przerażające.

Śmierć fotografii analogowej

Podobnie jak każdy postęp technologiczny, triumf fotografii cyfrowej i jej urządzeń opuścił ofiary. Media wciąż mówią o powolnej śmierci fotografii analogowej – terminem, który pojawił się dopiero po rewolucji cyfrowej. Wszystkie firmy produkujące kamery i materiały eksploatacyjne, takie jak filmy, papier fotograficzny i chemikalia musiały w ciągu kilku lat całkowicie przełączyć się na fotografię cyfrową. Niektórzy przetrwali ten zawrót, inni nie. Na przykład marka Konica-Minolta z długą historią zrezygnowała z pracy w 2006 r. Znana na całym świecie firma Leica była często na krawędzi bankructwa, ale przeżyła kryzys, rozwijając nowe modele aparatów cyfrowych.

Kodak: wynalazca i ofiara cyfrowej rewolucji w fotografii

Wydaje się szczególnie ironiczne, że twórca pierwszej kamery cyfrowej, Steven Sasson, pracował dla firmy Kodak, która przez długi czas była wiodącym na świecie producentem aparatów fotograficznych i sprzętu fotograficznego. Sasson opracował w 1975 roku aparat 3,5 kg, który zrobił obraz elektronicznie, który w ciągu 23 sekund został zapisany na kasecie, a po 30 sekundach został przeniesiony na ekran podłączonego telewizora. Jego szefowie początkowo byli bezbronni, jak wyjaśnia Sasson w wywiadzie dla magazynu Stern: “To, co pokazałem, to kamera, która nie potrzebowała filmu i nie drukowała zdjęć na papierze”.

Nawet 20 lat później, kiedy wszyscy inni od dawna odpowiadali na zmiany w przemyśle fotograficznym, Kodak nadal koncentrował się na filmie, dopóki nie został zmuszony do złożenia wniosku o bankructwo w styczniu 2012 roku. W tym momencie firma wreszcie udało się zrewidować się, a dziś specjalizuje się w drukarkach. Mimo to 100 000 pracowników straciło pracę. Co Sasson ma o tym do powiedzenia? “Technologia się rozwija. Zmiana i postęp są nieuniknione, a niestety zawsze będą przegranych. W dzieciństwie poznasz poker porady, a potem musisz je wykorzystać, kiedy online przenosi się do pokera. Z drugiej strony istnieje wiele nowych możliwości, nowych produktów, hazardzistów i fotografów “.

Zagrożenia rewolucji cyfrowej

Ale te nowe możliwości mają również problemy, które nie istniały przed cyfrową rewolucją w fotografii. Dzieci i młodzież dorastają jako “cyfrowe tubylcy” i chociaż przychodzi im naturalnie, nie zawsze są odpowiedzialni podczas obsługiwania własnych i innych osób danych i zdjęć. Publikowanie zdjęć w sieciach społecznościowych oznacza również utratę kontroli nad tym, kto używa obrazów i do jakich celów.

Ponadto gromadzenie stale rosnącej ilości danych stanowi rosnące wyzwanie dla specjalistów IT i specjalistów ds. Ochrony danych, a także dla osób prywatnych. Często ludzie tracą wszystkie swoje zdjęcia,

a wraz z nimi wspomnienia z wakacji, uroczystości rodzinne i inne ważne wydarzenia – jeśli ich dysk twardy ulegnie awarii, ponieważ zdjęcia nie są archiwizowane w dowolnym miejscu. Byłoby to niemożliwe dzięki dobrym starym wydrukom, które przechowywaliśmy w pudełkach.

Czy uważasz, że cyfrowa rewolucja w fotografii jest dobrą rzeczą czy czy opłakujesz mijanie fotografii analogowej? Jak zmienia się sposób obsługi zdjęć? Czy są artyści fotograficzni lub fotoreporterzy z Twojego domu, z którymi się interesujesz? Opowiedz nam o nich.