Najlepsze wystawy fotograficzne w Warszawie.

Dla osób zajmujących się zawodowo fotografią, a także dla amatorów, czy choćby sympatyków, niezwykle ważne jest, aby móc oglądać prace kolegów fotografików. Wystawy takie powinny także zainteresować poczatkujących adeptów fotografii , dopiero zgłębiających technikę nowego hobby. Również dla artystów, którzy te prace prezentują, ważne jest, aby pokazać je światu.
W Warszawie jest wiele miejsc, gdzie możemy oglądać wystawy fotograficzne. Jednym z takich miejsc jest Instytut Fotografii Fort. Jest to fundacja, w której wspiera się polską fotografię i promuje u nas jak i za granicą. Fundacja nie tylko organizuje wystawy, ale również wydaje książki o fotografii i funduje stypendia dla uzdolnionych polskich fotografów. Działa tu również czytelnia fotograficzna, można tu uczestniczyć w warsztatach, bo IFF prowadzi działalność edukacyjną poszukując talentów fotograficznych.
Instytut Fotografii Fort rozpoczął swą działalność wystawą SINGLE SHOT. Ekspozycja ta prezentowała prace 30 polskich fotografów składających się z pojedynczych kadrów. Każdy z nich kryje historię – opowieść o fotografie i o tym, co zobaczył on w obiektywie. Obecnie, do kwietnia 2017 r. jest prezentowana wystawa z pracami Michała Szlagi, które powstały w ciągu jest 15 lat pracy. Artysta znani jest z tego, że zdjęcia jego powstają „przy okazji”, przyłapuje on swoich bohaterów w momentach, w których się tego nie spodziewają, dzięki temu obrazy te zawierają unikalne i ulotne emocje. Prezes fundacji i dyrektor programowy galerii, Olga Łacna opowiada, że celem fundacji jest to, aby przestrzeń ta spełniała oczekiwania zarówno kolekcjonerów fotografii, jak i osób, dla których jest ona jeszcze niezgłębioną dziedziną sztuki.
Innym miejscem wartym polecenia Leica 6×7 Gallery w Warszawie, które swoją działalność rozpoczęło od 2010 roku. Możemy tu podziwiać współczesną fotografię dokumentalna i artystyczną. Dotychczas galeria gościła prace takich artystów jak Elliott Erwitt, Tomasz Tomaszewski, Thomas Hoepker, Wojtek Wieteska, Jan Grarup, Kacper Kowalski, Jacob Aue Sobol, kolektyw Sputnik i wielu innych. Galeria prowadzi również działalność edukacyjną, prowadzi spotkania autorskie, warsztaty etc. Aktualnie, niemal do końca marca 2017 roku można podziwiać wystawę Przemka Dzienisa – Pureview. Artysta znany wcześniej z komercyjnych projektów, tym razem zaprezentował cykl łączący elementy abstrakcji i klasycznego pejzażu. Leica 6×7 Gallery w Warszawie zajmuje się również działalnością wydawniczą publikując książki z fotografiami i o fotografii, a także z architektury, muzyki, czy zawierające portfolia.

Galeria OBOK ZPAF działa od 11 lat, starając się prezentować prace różnych artystów, przedstawicieli różnych nurtów. Często w galerii goszczą prace młodych twórców prezentujących współczesną fotografię pozwalając na rozeznanie jak współcześni artyści rozumieją fotografię, co ich inspiruje i zaciekawia. Można tu też zobaczyć wystawy wybitnych twórców, których dorobek galeria chce przybliżyć. W tym roku odbyła się już wystawa Rafała Kuszpyta „Dotykając fotografii”. Był to projekt skierowany do osób niewidzących. Dwuwątkowa opowieść składała się z fotograficznej prezentacji grupy niewidomych muzyków, oraz przełożenie całości na formę specjalnych „płaskorzeźb” określanych, jako tyflografika. Aktualnie prezentowana wystawa Wojciecha Barczuka „nietAKT”. Jest cyklem aktów, w których autor zdjęć, podglądający piękne kobiety, dostał przyzwolenie na uchwycenie osoby w całkiem prywatnej sytuacji, zdjęcie zrobione jakby przypadkiem, przedstawia emocje, piękno i zjawiskowość kobiety.

Takie miejsca jak galerie fotografii pozwalają na poznanie, nie tylko otaczającego nas znanego świata, ale również poznanie nieznanego, inspirującego, pełnego innych kultur i zwyczajów. Pozwala też na zaprezentowanie się fotografom publiczności, pozwolenie na zapoznanie się z pracami innowacyjnymi i pełnymi ekspresji, ale także zainspirowanymi spokojem natury, czy intrygującą twarzą człowieka. Dla artystów, zwłaszcza freelancerów , niezwykle ważne jest, aby swoje prace prezentować, dzięki temu staja się one znane i często cenione.