Jak zostać niezależnym fotografem?

Na pracę freelancera można się zdecydować w każdymi wieku. Jednak obok umiejętności zawodowych, osoba, która decyduje się na taki sposób zarabiania pieniędzy, powinna mieć kilka cech, które pomogą jej w wolnym zawodzie. Przede wszystkim freelancer musi być systematyczny i konsekwentny w działaniu, a także musi umieć dobrze sobie organizować czas pracy, ale również umieć oddzielić czas pracy od czasu przeznaczonego na odpoczynek.
Aby zostać niezależnym fotografem, musisz już mieć za sobą wprowadzenie do tajników fotografowania. Więcej – powinieneś w tej sztuce być biegły, inaczej freelancing może nie przynieść wystarczającej ilości pieniędzy potrzebnej do przeżycia. Osoby uczące się fotografii na razie nie mają czego szukać w wolnym zawodzie. Ale skoro już jesteś dobrym fotografem, To, jako pierwszy krok powinieneś przygotować swoje portfolio. Freelancing, bowiem to zajęcie, które wymaga nieustannego poszukiwania nowych zleceń. Portfolio znacznie to ułatwia. Można je przedstawić klientowi na spotkaniu, bądź przesłać mejlem, czy po prostu umieścić w serwisie dla freelancerów. Na stronach takich wolne zawody są pogrupowane w kategorie i osoba poszukująca fotografa, może wejść tam, przeglądnąć Twoje portfolio i jak mu się portfolio spodoba, może się skontaktować z Tobą, aby zaproponować zlecenie.
Jak przygotować portfolio, gdy dopiero zaczynasz? Jeśli już fotografowałeś amatorsko, możesz przeglądnąć swoje zdjęcia i z nich utworzyć swoje portfolio. Pamiętaj tylko, że fotografia dla twojego przyszłego zleceniodawcy musi czemuś służyć. Musisz się, więc zdecydować na tematykę fotografii, nikt nie będzie Cię chciał zatrudnić, jako fotografa podczas meczu futbolowego, gdy Twoje portfolio będzie zawierało zdjęcia natury. Załóżmy, że masz już pewien dorobek fotograficzny i dałeś się poznać swoim potencjalnym pracodawcom, jako fotograf wystawiający swoje prace w galeriach i na wystawach. Ale, w jaki sposób uzyskać akredytację na przykład na koncert czy mecz? Jeśli Twoje nazwisko, jest już na tyle znane, że jest kojarzone z dobrymi zdjęciami koncertowymi, czy z meczu futbolowego, to nie masz z tym problemu. Ale jeśli jeszcze nie dałeś się poznać z dobrej strony musisz rozpocząć starania o akredytację samodzielnie. Możesz skontaktować się z organizatorem wydarzenia, jednak początkujący freelancerzy mają małe szanse na powodzenie. W takim wypadku warto rozważyć współpracę na zasadzie darmowych praktyk z serwisami branżowymi. Pomoże Ci to dokompletować (czy tez zbudować od zera) własne portfolio i pozwoli na uzyskanie akredytacji i tym samym zaprezentowaniu się w dziedzinie, którą chcesz się zajmować.
Gdy już początki za Tobą, czas rozglądać się za pracą za pieniądze. Niestety początki freelancera nie są łatwe. Trudno jest bez doświadczenia, a także pozytywnych opinii innych pracodawców znaleźć pracę dobrze płatną. Tak jak w typowej pracy na etacie i tu trzeba zdobyć doświadczenie i umieć je potencjalnemu pracodawcy zaprezentować. Nie mniej praca za najniższą stawkę pozawala w krótkim czasie znaleźć zleceniodawców, a następnie uzyskać od nich referencje. Metodą małych kroczków stopniowo Twoje stawki będą rosły, zlecenia będą coraz poważniejsze i coraz lepiej płatne, a także sprawiające coraz więcej satysfakcji. Doświadczenie pokazuje, że jeśli jesteś aktywnym freelancerem, który w zadowalający sposób prezentuje swoje umiejętności, i aktywnie poszukuje zleceń, to w drugim, trzecim miesiącu będziesz w stanie przeżyć za zarobione pieniądze w ten sposób.