Czy fotografii można się nauczyć, czy trzeba mieć po prostu talent?

Zwykle chęć nauki fotografii rodzi się po oglądnięciu pięknych zdjęć, lub gdy zachwycą Cię uroki krajobrazu. Z chęci, aby je zatrzymać zaczynasz się zastanawiać jak to piękno natury utrwalić. To jest dobry początek do zarażenia się pasją fotografowania. Jeśli dodatkowo masz do tego talent, z pewnością zostaniesz dobrym fotografem.
Od czego więc zacząć, aby zostać dobrym fotografem? Przede wszystkim musisz bardzo dobrze zapoznać się ze swoim sprzętem fotograficznym. Choć zdarzają się utalentowani fotografowie, którzy robili fascynujące zdjęcia zanim poznali teoretyczne podstawy fotografii, ale i tak po jakimś czasie musieli poznać funkcję przesłony, czasu naświetlania, etc. Jak posiądziesz wiedzę o aparacie, będziesz mógł używać aparatu świadomie i wiedzieć, jakie wybrać ustawienia do uzyskania konkretnego efektu końcowego. Równie istotne jest poznanie zasad kompozycji zdjęć czy teorii barw, aby udane zdjęcia nie były tylko źródłem przypadku.
Gdy nabędziesz podstawy teoretyczne, czas na nabycie wiedzy fachowej o technice robienia zdjęć. Gdy jesteś samoukiem, książki mogą być dobrym źródłem wiedzy. Dla absolutnie „zielonych” polecane są książki typu „Fotografia od A do Z”. Tego typu publikacje są dostępne dla laików i powoli wprowadzają w świat fotografii. Dla osób, które już co nieco wiedzą o technice fotografowania, odpowiednie będą na przykład książki Davida duChemina, który pokazuje dokładny proces, za pomocą którego uzyskał konkretną fotografię. Dopiero przy takim opisie widać ile pracy trzeba włożyć dla uzyskania zamierzonego efektu. Natomiast książki Joe McNally’ego mogą Cię dużo nauczyć o oświetleniu. Ten znany fotograf, pracujący dla pism Life i National Geographic jest specem od lamp błyskowych i wiedzę te w swoich książkach przekazuje dowcipnie i interesująco. Można też znaleźć w Internecie filmy instruktażowe dotyczące fotografii. Niejednokrotne filmy te są tworzone przez ekspertów światowej sławy i przekazują wiedzę z najwyższej półki.
Nieodłącznym elementem nauki fotografii, jest oglądanie zdjęć. Tylko poprzez oglądanie można sobie wyrobić własny gust. Po jakimś czasie będziesz w stanie wyodrębnić elementy zdjęcia, które powodują, że właśnie to zdjęcie Ci się podoba. Warto też zrobić sobie listę swoich ulubionych fotografów. Zapewne każdy z nich będzie reprezentował nieco inny styl. Obserwując prace innych, po jakimś czasie wytworzysz swój własny styl. Dobrze jest też utworzyć katalog ze szczególnie atrakcyjnymi zdjęciami dla Ciebie. W przypadku, gdy będziesz potrzebował inspiracji, przeglądnięcie ulubionych fotografii pomoże znaleźć inspirację do własnych prac. Oglądanie zdjęć pozwala na wyrobienie w sobie tego „czegoś”, co pozwala dostrzec dobre zdjęcie. Wyrobione oko dostrzega szczegóły, których inni nie dostrzegają, a które wpływają na wartość zdjęcia.
Zdjęcia można oglądać wszędzie: w gazetach czy w Internecie. Aby poznać aktualne trendy fotografii dobrze jest odwiedzać wystawy fotograficzne . Można na nich zapoznać się z określoną tematyką zdjęć, lub poznać prace jednego autora.
Ostatnim etapem nauki fotografii jest praktyka. Trudno powiedzieć, w którym momencie kończy się nauka poprzez praktykę, i kiedy stajesz się wytrawnym profesjonalistą. Według Henriego Cartier-Bresson’a Twoje pierwsze 10 tysięcy fotografii będą Twoimi najgorszymi. Czy jest to prawda, będziesz mógł ocenić po zrobieniu kolejnych 10 tysięcy zdjęć. A fotografować możesz wszędzie, im więcej zrobisz zdjęć, tym łatwiej będziesz obsługiwał swój aparat bez długiego zastanawiania się, co nastawić, aby osiągnąć zamierzony efekt. Przestaniesz się skupiać na obsłudze aparatu, a zaczniesz na obrazie, jaki chcesz utrwalić. Rozpocznij się, więc oglądać wokół siebie, aby dostrzegać szczegóły warte uwiecznienia. Kto wie, co będzie dalej, może fotografia stanie się nie tylko Twoją pasją życiową, ale będzie sposobem na życie. Wielu przecież fotografików pracuje, jako freelancer sprzedając swoje prace do różnych pism czy do publikacji w Internecie itp.
A odpowiadając na pytanie zadane w tytule, czy fotografia to tylko talent? Z pewnością nie. Talent bardzo pomaga w szybszej nauce fotografii, talent sprawi, że będziesz wybitnym w tej dziedzinie, ale bez nauki i praktyki, sam talent nic nie załatwi. Jak w każdej dziedzinie efekty przynosi praktyka i ciężka praca.